دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

برنامه احیای شاخه جنوبی جاده ابریشم و ابتکار کمربند راه

وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با وزیر حمل و نقل چین، برنامه ریزی لازم برای انجام اقدامات مشترک در چارچوب تقویت و توسعه شاخه جنوبی جاده ابریشم در چارچوب ابتکار “کمربند راه” را برای اتصال چین به اروپا از مسیر ایران خواستار شد.


به گزارش ایسنا، مهرداد بذرپاش در دیدار با وزیر حمل و نقل چین در پکن با اظهار امیدواری از فضای سازنده تعاملات دو کشور و با توجه به ظرفیت های عظیم ترانزیتی ایران در منطقه غرب آسیا، ایجاد کارگروه مشترک در زمینه فعال سازی همکاری های حمل ونقلی را پیشنهاد و بر مشارکت چین در تزانزیت کالا عبوری شرقی-غربی، توسعه خطوط ریلی و جاده ای ای بین ایران و افغانستان تا اتصال به چین تأکید کرد.


وزیر راه و شهرسازی در این مذاکره بیان داشت: بر این باور هستیم که دستاوردهای سازنده تعاملات راهبردی دو کشور خصوصا در چارچوب تفاهم نامه همکاری ۲۵ ساله گامی موثر به سوی رونق هر چه بیشتر تعاملات حمل ونقلی و ترانزیتی دو کشور و در پی آن توجه همه جانبه تجارت بیانجامد.


بذرپاش گفت:‌جریان ترانزیت تجارت چین از مسیر ریلی ایران به سمت اروپا، بسیار کم هزینه و با حداقل زمان پیش بینی شده است به طوری که تجار چینی می توانند تنها با حمل ونقل ریلی کالای خود را به کشورهای پیرامونی ایران انتقال دهند.


وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: دستیابی به اهداف توسعه ای مستلزم همکاری و برنامه ریزی مشترک در حوزه حمل و نقل و زیرساخت است که با شکل گیری این تعامل در حوزه ترانزیت می تواند عبور ۲۰ میلیون تن کالای چینی از طریق ایران را به جغرافیایی پیرامونی پیش بینی کرد.


وی تصریح کرد: انعقاد تفاهم نامه ترانزیتی میان دو کشورسنگ بنایی برای شکل گیری اتحادهای ترانزیتی جدید در منطقه خواهد شد که امکان هوشمند سازی کنترل های مرزی از طریق پنجره واحد گمرکی، استفاده از سامانه های مدیریت کریدور با امکان رصد بار در کلیه مراحل و استفاده یکپارچه از اسناد الکترونیک حمل ونقل بین المللی باید برای تحقق گسترش و توسعه روابط مدنظر دو طرف قرار گیرد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید